Performativite ve Cinsellik: Macar bedeni

 

Macaristan’da, 1989’da rejim değişikliğinden sonra, sanatçılar sosyalist dönemde yasaklı olan temalara büyük ilgi duymaya başladılar. Bu temalardan biri de toplumsal cinsiyet rolleriydi. 1989’dan önce, kadın ve erkek bedenleri açıkça temsil edilse de, yanılsamalı bir cinsiyet eşitliğini gösteriyorlar; devlet propagandasına hizmet ediyorlardı. Dolayısıyla, siyasi değişim, toplumsal cinsiyet rolleri ve eşitsizliğini irdeleyen çok sayıda sanat eserinin üretilmesini tetikledi. Baskının bir diğer sonucu olarak, rejimin değişikliği öncesinde, 1970’lerde bir yeraltı sanatçı hareketi oluştu.

 

Bu sanatçılar grubu, enstalasyon ve performans sanatı gibi çeşitli türler üzerine çalıştılar. Bu olaylar devrimci addediliyor, devlet söylemince şüpheli görülüyor, dolayısıyla da casuslar tarafından izleniyordu. Fakat 70’li ve 80’li yıllardaki performans sanatları etkinlikleri serisi ve yeni deneysel işler aracılığıyla, sanat camiasında insan bedenini işleyen yeni bir kavram geliştirildi. Macar sanatçıların yanı sıra, çağdaş Macar sanatından seçilen yapıtlarda, her iki eğilimin de izleri ortaya çıkıyor: bu yapıtlardan bir kısmı, toplumda sürekli değişen toplumsal cinsiyet rollerinin peşine düşüyor; bir diğer kısmı ise biyolojik cinselliği hiç dikkate almıyor ve insan bedenini performatif bir varlık olarak görüyor.

 

(Ágnes Éva Molnár)

 

János Szirtes
Geceyarısı, # 3
Midnight, # 3
inkjet baskı, alu-dibond paneli
inkjet print, alu-dibond sheet
105 × 75 cm
2014 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Dramaturji

Orta Avrupa Filmleri Ankara’da

1/4
Please reload

Program
Please reload

Tags
Please reload

  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
Instagram

3. Vişegrad-Türk Kültür Festivali Uluslararası Vişegrad Fonu Başkonsolosluklarının katkılarıyla düzenlenmektedir. 
 

Festival kendi vatandaşlarını, üyelerini ve kardeş toplumlarını temsil eden Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya (Vişegrad Dörtlüsü, V4) ve Türk dernekleri tarafından Visegrad-Türk Toplumu Girişimi adı altında düzenlenecektir.

3rd Visegrad-Turkish Culture Festival is supported by

International Visegrad Fund and Consulate Generals of the Czech Republic, Hungary, Poland and Slovakia.

The festival is organised by Czech, Hungarian, Polish, Slovak 
(Visegrad Four, V4) and Turkish associations representing their expat, compatriot or friendship communities under the name of
Visegrad-Turkish Community Initiative. 

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle