György Pálfi: Serbest Düşüş (Free Fall)

 

Yaşlı bir kadın, tıklım tıklım dolu evini paylaştığı tepkisiz kocasına, “Ne çayı istiyorsun? Nane var” diye mırıldanıyor. Sonra apartmanın çatısına çıkıp sisler altındaki Budapeşte’nin kararmakta olan göğüne bakıyor. Ve atlıyor. Kadın pencerelerin önünden geçerken diğer daireleri kısa birer an için görüyoruz – ama bunları sonra arka arkaya tekrar ve bu kez yeterince uzun süre göreceğiz. Hikayeler her ne kadar birbirinden belirgin biçimde ayrılıyorsa da çeşitli paralellikler de arz ediyorlar. Bu son derece yaratıcı, ince ayarları yapılmış ve aynı zamanda alçakgönüllü film, kışkırtıcı fikirler dile getiriyor ama hiçbir açıdan en ufak bir yüzeysel meseleye yol açmıyor.

 

Yönetmen: György Pálfi

Oyuncular: Piroska Molnár, Miklós Benedek, Attila Menszátor-Héresz, Tamás Jordán

Macaristan, Güney Kore, Fransa, 2014, 80', renkli

Macarca; Türkçe altyazılı

 

"What tea do you want? We’ve got some mint tea,” an old woman mutters to her apathetic husband, with whom she shares her cluttered home. She then goes up to the roof of her apartment block, from where she surveys the evening skyline over smog-veiled Budapest. And she jumps. We catch a fleeting glimpse of the other flats as the woman plunges past their windows – but we’ll be seeing them again, one after the other, long enough to put a name to the "diagnosis” which shapes their inhabitants, all of whom are – regrettably, it has to be said – typical models of modern society. While given clear distinctions, the stories present numerous parallels. Seen in grotesque hyperbole, we are presented with a mockery of idle messianism and indifference – a spit in the face of hypocrisy. This highly imaginative, fine-tuned and, at the same time, unassuming film comes up with provocative ideas, while nothing about it would superficially cause the least offence.

 

Director: György Pálfi

Cast: Piroska Molnár, Miklós Benedek, Attila Menszátor-Héresz, Tamás Jordán

Hungary, South Korea, France, 2014, 80', color

Hungarian with Turkish subtitles

 

Salı 6/3, 20:30

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Dramaturji

Orta Avrupa Filmleri Ankara’da

1/4
Please reload

Program
Please reload

Tags
Please reload

  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
Instagram

3. Vişegrad-Türk Kültür Festivali Uluslararası Vişegrad Fonu Başkonsolosluklarının katkılarıyla düzenlenmektedir. 
 

Festival kendi vatandaşlarını, üyelerini ve kardeş toplumlarını temsil eden Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya (Vişegrad Dörtlüsü, V4) ve Türk dernekleri tarafından Visegrad-Türk Toplumu Girişimi adı altında düzenlenecektir.

3rd Visegrad-Turkish Culture Festival is supported by

International Visegrad Fund and Consulate Generals of the Czech Republic, Hungary, Poland and Slovakia.

The festival is organised by Czech, Hungarian, Polish, Slovak 
(Visegrad Four, V4) and Turkish associations representing their expat, compatriot or friendship communities under the name of
Visegrad-Turkish Community Initiative. 

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle