Beden ve Ruh: 3. Orta Avrupa Filmleri

 

Program, varoluşun fiziksel ve maddi olmayan konseptlerini soruşturan hikayelere odaklanacaktır. "Beden ve Ruh"  kavramı son birkaç on yıl boyunca uzanan ve uluslararası festivallerde ele alınan konuların başında gelmektedir. Genel olarak bu konuya değinen programda, genç yönetmenlerin yanı sıra ustalar da seyirciyi selamlıyor olacaktır.


Vişegrad ana bölümünde,  Jan Švankmajer’ın Zevklerin Komplocularıadlı kara mizah çalışması yer alacaktır. Yeni nesil Çek sinema dalgasının kilit yönetmenlerinden Věra Chytilová Papatyalar  tarafından iki özgür ruhun talihsizliklerinin yansıtıldığı, bugünün erkeğinin yaşadığı kronik yalnızlığın yanı sıra kahramanın "cinsel sapıklığı"  kışkırtıcı bir biçimde ele alınacaktır.


Wojciech Marczewski'nin gerçeküstü yapıtı Özgürlük Sinemasından Kaçış Polonya bölümünde seyirciyle buluşacaktır. Yapıt, aktörlerin film gösterimi sırasında rollerini terk ettikleri komünist sansürün siyasi bir hicvi niteliğindedir.


Bilindiği gibi Vişegrad sineması köklü bir geçmişe sahiptir. Uluslar arası ödüllü yeni nesil yönetmenler de programda yer alacaktır. Hem yurt içinde hem de yurtdışında da tanınan ve sevilen yönetmen Martin Šulíkin tarafından çekilen Bahçe 1995, güzel Slovak kırsalında geçen içsel huzur arayışı konusunda büyüleyici bir masalı andırır.

 

Macar Ildikó Enyedi  tarafından çekilen Beden ve Ruh aynı rüyaları tekrar tekrar görme temasında işlenen film 2017 Berlinale’de Altın Ayı ödülüne layık görülmüştür. 


Bununla birlikte, Petr Kazda and Tomás Weinreb’in yönetmenliğini üstlendiği,  black and white (siyah-beyaz) Çekya’daki bir grup insanın üzerine bir kamyonu süren Olga Hepnarová’nın ruhsal durumunu ele alır.

 

Ivan Ostrochovský’nin güçlü yapıtı Keçi eski olimpik boksör Peter Baláž’ın iyi bir yaşam için kalkıştığı mücadeleyi anlatır. Keçi özgünlük kavramına karşı kuvvetli ve akıldan çıkmayan bir meydan okuma olmakla birlikte amatör oyuncuların üst düzey performanslarıyla  suret ve varoluş arasındaki çizgiyi bulanıklaştırdığı bir yapımdır. 


György Pálfi’nin halüsinatif Serbest Düşüş’ü Karlovy Vary 2014 ödülünü kazanmıştır. Film eski bir müzmin çapkının bakış açısından beden/ruh ilişkisinin modern toplumdaki ironik bir yansımasıdır.

 

Ayrıca, Macar Virág Zomborácz’a ait bir çeşit türler karışımı olanHayattan Sonra sanat galerisinde geçen sıra dışı bir hayalet hikayesidir.

 

Film babasının hayaletini görmeye başlayan pısırık bir adamın hikayesini konu eder. Yine tür bakımından melez olan Iveta Grófováisa imzalı Küçük Liman fantezi ve yaşamın sert gerçekliği arasındaki çizgiyi çocukların gözünden yetişkinlerin dünyasında çizer. 


Seçimimizde dikkat çekici belgeseller de yer alacaktır: Anna Zamecka imzasını taşıyan Birliktelik'in konusu işlevsiz babası ve otistik kardeşine bakan ergen bir kızın hikayesidir. Belgesel, Avrupa Film Ödülleri’ne aday gösterilmiştir. Reddedilmiş aile bağlarının gücünü ortaya koyan belgesel film bu yıl birçok festivalde alkış toplamıştır. 


Görsel sanatçı Norman Leto'nun deneysel dersi niteliğinde olan Işın, yaşam ve evrim hakkındaki insan bilgisinin kısa bir özeti sayılabilir. Sıra dışı, olağanüstü ve hareketli öğeleri içeren film, bugün de bildiğimizi sandığımız evrenin geçmişi ve insanın yaratılışını görselleştirir. 


Program, Martin Kollar'ın akla yatkın ve keskin bir eseri olan Beş Ekim ile sonlanır. Bu filmde yönetmenin kardeşi Ján’ın, sessiz ve manevi bir yolculuğa çıkıp kendini hayatın kritik bir eşiğinde bulması anlatılır.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Dramaturji

Orta Avrupa Filmleri Ankara’da

1/4
Please reload

Program
Please reload

Tags
Please reload

  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
Instagram

3. Vişegrad-Türk Kültür Festivali Uluslararası Vişegrad Fonu Başkonsolosluklarının katkılarıyla düzenlenmektedir. 
 

Festival kendi vatandaşlarını, üyelerini ve kardeş toplumlarını temsil eden Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya (Vişegrad Dörtlüsü, V4) ve Türk dernekleri tarafından Visegrad-Türk Toplumu Girişimi adı altında düzenlenecektir.

3rd Visegrad-Turkish Culture Festival is supported by

International Visegrad Fund and Consulate Generals of the Czech Republic, Hungary, Poland and Slovakia.

The festival is organised by Czech, Hungarian, Polish, Slovak 
(Visegrad Four, V4) and Turkish associations representing their expat, compatriot or friendship communities under the name of
Visegrad-Turkish Community Initiative. 

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle