Seyyar Kitap
Vişegrad Library/

Kütüphanesi

#VişegradNeDemek? Visegrad equals to thrilling films, cool design, brave architecture, well preserved nature, and history full of stories of the four Central European countries, Czechia, Hungary, Poland and Slovakia, also referred to as the Visegrad Group or FourWe have started collecting books and building up a V4L library to make all this accessible also to Istanbul audiences. The library is now hosted by the Hungarian Cultural Centre in Istanbul.

#VişegradNeDemek? Vişegrad, dört Orta Avrupa ülkesinin – Çekya, Macaristan, Polonya ve Slovakya'dan – heyecan verici filmler, havali tasarımlar, iyi korunmuş doğa ve hikayeler dolusu tarihtir. Çekya, Macaristan, Polonya ve Slovakya Vişegrad Dörtlüsü bilinirler. Vişegrad Föne ve desteklerimizin katkısıyla V4L Kütüphanesi için kitap toplamaya ve kütüphane oluşturmaya başladık. Bu kütüphaneyi İstanbullularla paylaşacağız, şu anda kütüphane Macar Kültür Merkezi'nde bulunmaktadır.

List of the available books.

Kitaplarımızın listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Are you interested
in 
borrowing a book?
Write to
library@V4TR.org.
We will send you details.

Kitap ödünç almak için library@V4TR.org'a eposta atabilirsiniz. 
Size detayları gönderebiliriz.

 

Would you like to study
the book in the library?
Just visit the

Hungarian Cultural Centre.

Kitaplarımız okumak için Macar Kültür Merkezi'ni ziyaret edebilirsiniz.

 

Editor’s Choice / Editörün Seçimi

About the Library / Kütüphane Hakkında

V4 topluluğu üyelerinin altyapı ve iş birliğini güçlendirmek adına topluluk alanı olarak İstanbul Macar Kütür Merkezi tarafından Vişegrad Kütüphanesi açıldı.

 

Books on the Move: Visegrad Library. In order to improve infrastructure for the collaboration of V4 diaspora communities in Istanbul, the Visegrad Library will be opened as a community space hosted by the Hungarian Cultural Centre in Istanbul.

Çek, Polonya ve Slovak diasporaları uzun yıllardır kitaplarını muhafaza etmek ve farklı etkinliklerini düzenlemek için fiziksel alan ihtiyacı yaşamaktaydı. Ortak diplomatik tesirimiz sayesinde topluluğumuz (özellikle çocuk kulübü) bu merkezde aktivitelerini düzenlemektedir. 


Vişegrad Dayanışma’sının çok farklı alanlara yayılarak özellikle de diaspora ve devlet yönetimi arasındaki yararlı işbirliğini sağlamasının lüzumunu görmekteyiz. Projedeki etkinlikler kapsamında, Vişegrad konuşuna ve bireysel yerel kültrürlere değinen bir çok kitaba hem milli dillerde hem de ingilizce olarak erişim sağlanacaktır.
Kütüphane sadece bir buluşma noktası olmakla kalmayıp aynı zamanda, kitap değişimi gibi kitap odaklı etkinliklerin de yapılacağı bir mekan haline gelecektir. Fonlar internet ortamında listelenecektir. Kamuya açılışı seçili V4 etkinliğinde yapılacaktır.

.  

 

Czech, Polish and Slovak diaspora has been searching for a while for suitable places to hold their events and activities, and keep their books. Thanks to our joint effort we have already negotiated that our individual community activities (esp. children clubs) are hosted at the centre.
 
Now, we see a need to deepen and formalise this “Visegrad solidarity” which also manifests beneficial partnership between the state administration and diaspora. Within the project activity, a number of books dealing with Visegrad affairs and individual national cultures, either in national languages, Turkish or English will be acquired.
 
The Library will work not only as a meet-up location but as a functioning  library hosting book-related events, such as book exchanges. The funds will be listed on the website.

Bize kitap bağışlamak

için de yazabilirsiniz.