İZMİR

TUNA

GÜNLERİ

4. ORTA

AVRUPA

FİLMLERİ

24–27/10 2019

İZMİR MİMARLIK

MERKEZİ

Vişegrad-Türk Kültür Festivali üçüncü kez Macaristan, Polonya, Çekya ve Slovakya sinemalarını bir araya getiriyor. Bu yılki "Beden ve Ruh" temasında, insan doğasının iç dünyasını Beden, Zihin ve Ruh ile ilişkisi bakımında keşfediyoruz ve V4 ülkelerinden "yükselen" hikayelerini İstanbul, İzmir ve Ankara'ya taşıyoruz. 

Festival dramaturjisi Agata Trojak. 

Ücretsizdir. Türkçe altyazılı. Rezervasyon alınmamaktadır.

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

Salı 6/3, 20:30

Serbest Düşüş

Yönetmen: György Pálfi

2014, 80', Macarca

Yönetmenin katılacağı film gösterimi

Yaşlı bir kadın, tıklım tıklım dolu evini paylaştığı tepkisiz kocasına, “Ne çayı istiyorsun? Nane var” diye mırıldanıyor. Sonra apartmanın çatısına çıkıp sisler altındaki Budapeşte’nin kararmakta olan göğüne bakıyor. 

1/4

Çarşamba 7/3, 19:00

Beden ve Ruh

Yönetmen: Ildikó Enyedi

2011, 116', Macarca

Berlin Film Festivali’nde büyük ödül Altın Ayı’yı kazanan Beden ve Ruh, büyülü gerçeklik esintileri taşıyan, içinizi ısıtacak bir aşk hikâyesi anlatıyor. Usta Macar yönetmen Ildikó Enyedi’nin 18 yıl aradan sonra çektiği ilk filmi Budapeşte’de...

1/3

Çarşamba 7/3, 21:00

Zevk Komplocuları

Yönetmen: Jan Švankmajer

1996, 85', Çekçe

Jan Švankmajer’in Faust’tan sonra yaptığı ve büyük oranda canlı çekimlere dayanan filmi cinsel fetişizm ve fantezi hakkında Freud, Sade, Buñuel ve Max Ernst’ten yararlanan sözsüz bir yorum...

1/2

Perşembe 8/3, 17:00

‘Özgürlük’ Sinemasindan Kaçış

Yönetmen: Wojciech Marczewski

1990, 92', Polonyalı

Woody Allen’ın Kahire’nin Mor Gülü adlı filminin 1980’lerin sonunda komünist rejimin sona ermekte olduğu Polonya’ya uyarlanması olan bu film, taşralı bir film eleştirmeninin ve onun isyankâr bir grup oyuncuyla mücadelesinin hikayesini anlatıyor...

1/3

Perşembe 8/3, 19:00

Hıçkırık

Yönetmen: György Pálfi

2002, 78', Macar

Kurmaca-kaynaklı bu belgesel, bir Macar kasabasının sıradan bir gününü anlatıyor. Neredeyse hiç bir diyalog kullanmayan film, çeşitli karakterlerin (insan ve doğa) mikro öykülerini izliyor. Film, bir bankta oturmuş hıçkıran bir yaşlı adamla başlıyor...

1/3

Perşembe 8/3, 21:00

Birliktelik

Yönetmen: Anna Zamecka

2016, 72', Polonyalı

Yetişkinler beceriksiz olduğunda çocukların çabuk büyümesi gerekiyor. Ola 14 yaşında, işlevsiz babasına, otizmli erkek kardeşine ve ayrı yaşayan annesine bakıyor; ama her şeyden çok ailesini yeniden bir araya getirmeye çalışıyor...

1/4

Cuma 9/3, 17:00

Papatyalar

Yönetmen: Věra Chytilová

1966, 74', Çekçe

1960’ların Çek Yeni Dalgası’nın en ünlü filmlerinden olan Papatyalar yönetmen Věra Chytilová’nın ikinci uzun metrajlı filmi. Chytilová’nın 37 yaşındayken yaptığı bu eskimeyen, hayat dolu klasik film, yeni izleyici kuşaklarına esin kaynağı olmayı sürdürüyor...

1/4

Cuma 9/3, 19:00

Bahçe

Yönetmen: Martin Šulík

1995, 99', Slovakça

Genç Jakub hayatından memnun değil; işi onu tatmin etmiyor, evli bir kadınla olan ilişkisini de yürütemiyor, hiç geçinemediği babasıyla da bir apartman dairesi paylaşmak zorunda...

1/1
1/4

Cuma 9/3, 21:00

Küçük Liman

Yönetmen: Iveta Grófová

2017, 95', Slovakça

Gerçek olaylara dayanan bu filmde, masum bir oyun oynayan iki çocuğun hayatlarının sonsuza dek değişmesinin hikayesi anlatılıyor. Henüz anneliğe hazır olmayan annesiyle birlikte yaşayan on yaşındaki Jarka, sevmeyi ve bir aile kurmayı o kadar istiyor ki terk edilmiş ikiz bebekleri evine alıyor.

1/3

Hezarfen Film Galeri ile işbirliği halinde, Vişegrad-Türk Kültür Festivali kapsamında, Orta Avrupa Filmleri programı çerçevesinde, Macaristan Sineması'nın ödüllü yönetmeni ile İzmir buluşması.
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Film Tasarım Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Emrah S. Onat ve Yrd. Doç. Dr. Zehra Zıraman, György Pálfi ile yönetmenin sineması üzerine sohbet edecek. (György Pálfi kim?)

Festivalin özel konukları: György Pálfi

Body, Spirit, Revolt

Performans, Fotoğrafçılık, Kavram

Ben kimim? Bedenleşmiş bir ruh, esinle dolu bir beden…
Sanatsal deneyim, bedensel başkaldırının gizemli bir katarsis yaşadığı zirvedir: kendine yönelik düşünen bir sanatçının ruhu, maddi haldeki bedeni düşünceler alanına yükseltir.

 

Beden haline gelirken, esin almaya devam eder. Beden veya ruhun herhangi birini göz ardı etmek, diğerinden kuşku duymak demektir. Visegrad-Türk Kültür Festivali, dört ülkeden dört sanatçı kolektifini Türkiye’de ağırlıyor: Szczecin (PL), Brno (CZ), Bratislava (SK) ve Budapeşte (HU). Serginin küratörlüğünü Martin Maryška ve Lenka Klodová yapıyor. İzmir’in ardından sergiye, 12 Nisan’dan itibaren İstanbul’daki Gama Gallery ev sahipliği yapacak.

A movement research and contact improvisation project within communities from 5 countries: Poland, Slovakia, Czechia, Hungary and Turkey.
Join the 2-day-long workshop lead by Emilia Gündüz and Erdem Gündüz.

FREE and for everybody.

Instagram

3. Vişegrad-Türk Kültür Festivali Uluslararası Vişegrad Fonu Başkonsolosluklarının katkılarıyla düzenlenmektedir. Festival kendi vatandaşlarını, üyelerini ve kardeş toplumlarını temsil eden Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya (Vişegrad Dörtlüsü, V4) ve Türk dernekleri tarafından Visegrad-Türk Toplumu Girişimi adı altında düzenlenecektir.

3rd Visegrad-Turkish Culture Festival is supported by International Visegrad Fund and Consulate Generals of the Czech Republic, Hungary, Poland and Slovakia.

The festival is organised by Czech, Hungarian, Polish, Slovak (Visegrad Four, V4) and Turkish associations representing their expat, compatriot or friendship communities under the name of Visegrad-Turkish Community Initiative. 

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle