Orta Avrupa Filmleri Ankara’da


3 yıl boyunca İstanbul ve İzmir’de festival şeklinde gerçekleşen etkinliklerin ardından, Ankara – Orta Avrupa Filmleri organizasyonuna da ev sahipliği yapmaktan dolayı büyük heyecan duymaktayız.

Festivalin ana temaları olan Beden ve Ruh ve Kulak Ver! Müzik ve Sinema öncülüğünde sinema dünyasının usta isimlerinin yanı sıra; György Pálfi, Wojciech Marczewski, Juraj Jakubisko, Iveta Grófová, Gábor Koltay ve Jacek Borcuch gibi Vişegrad bölgesinin genç ve başarılı yönetmenleri de bu sinema yolculuğunda eserlerini sergileme fırsatını buldular.

Miloš Forman’a ise ayrılmış özel bir bölüm olması en tanınmış Çek-Amerikan yönetmenin filmlerini ve önemini gözler önüne sermektedir. Her ikisi de Oscar ödülüne aday gösterilmiş olan Bir Sarışının Aşkları ve Koşun İtfaiyeciler filmleri 60’lı yıllarda kendi ülkesinde çekilmiştir. Bununla birlikte, ABD’de daha sonra çekilmiş olan, dikkat çekici müzik ve koreografiye sahip savaş karşıtı müzikal Hair – Bırak Güneş İçeri Girsin de önemli eserleri arasındadır.

Miloš Forman'a Haraç

Yakın zamanda vefat eden ve birçok ödül alan (33 Oscar adaylığı), ünlü Amerikan-Çek film yönetmeni Miloš Forman, (1932–2018) eski Çekoslovakya’da Čáslav şehrinde doğdu. 1955 yılında, Prag Film Akademisi FAMU’dan mezun oldu.

Ünlü yönetmen Çek Yeni Dalgası’nın öncülerinden biriydi. Maça Asi (Černý Petr, 1963) adlı filmi bu hareketin Çekoslovakya’da başlamasına öncelik etmişti. İleriki yıllara ait olan Bir Sarışının Aşkları (Lásky jedné plavovlásky, 1965) ve Koşun İtfaiyeciler (Hoří, má panenko, 1967) adlı filmlerindeyse ironi mizahını kullanılarak çalışan sınıfının yaşamına ayna tutmaktadır.

Koşun İtfaiyeciler filminin Çekoslovakya’da yasaklanmasının ardından, Forman ABD’ye göç ederek burada da sayısız büyük esere imza atmış ve önemli ödüllere layık görülmüştür. Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest, 1975, beş Oscar), Hair – Bırak Güneş İçeri Girsin (1979), Bir Zamanlar (Ragtime, 1981), Amadeus (1984, sekiz Oscar), Valmont (1989), Larry Flynt: Skandalın İsmi (The People vs Larry Flynt, 1996, Berlin Altın Ayı) ve Aydaki Adam (Man on the Moon, 1999) yönetmenin önemli eserleri arasında yer alır.

Film festivali küratörü: Agata Trojak-Sarıbaş.

Bu programın ilk gösterimi Pera Müzesi’nde gerçekleştirildi.

#201718 #Filmler

Dramaturji
Program
Tags
Zatím žádné tagy
  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
Instagram

3. Vişegrad-Türk Kültür Festivali Uluslararası Vişegrad Fonu Başkonsolosluklarının katkılarıyla düzenlenmektedir. 
 

Festival kendi vatandaşlarını, üyelerini ve kardeş toplumlarını temsil eden Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya (Vişegrad Dörtlüsü, V4) ve Türk dernekleri tarafından Visegrad-Türk Toplumu Girişimi adı altında düzenlenecektir.

3rd Visegrad-Turkish Culture Festival is supported by

International Visegrad Fund and Consulate Generals of the Czech Republic, Hungary, Poland and Slovakia.

The festival is organised by Czech, Hungarian, Polish, Slovak 
(Visegrad Four, V4) and Turkish associations representing their expat, compatriot or friendship communities under the name of
Visegrad-Turkish Community Initiative. 

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle